🧑⚕️ EigenLayer е протокол, изграден върху Ethereum, който въвежда повторен залог, нов подход в криптоикономическата сигурност. Този метод позволява повторното заключване на ETH в консенсусния слой(consensus layer). Потребителите, които заключват (Stake) ETH, могат да се включат в “умните” договори на EigenLayer, за да презаложат (Re-Stake) своите ETH и да разширят сигурността към допълнителни приложения в мрежата.
Следователно част от потенциала на EigenLayer се крие в способността му да агрегира и разширява криптоикономическата сигурност чрез повторно залагане и да валидира нови приложения, изграждани върху Ethereum, което съответно отключва нови възможности за допълнителен добив/възвращаемост върху заключения ETH. Чрез EigenLayer процентната възвращаемост ще стане по-висока.
Пример: Моментната възвращаемост е около 4-5 %, а с Чрез EigenLayer, ще бъде възможно да бъде повишена, с колко точно не се знае, но е интересна възможността за използването на заключените ETH няколко пъти за различни цели.
Моментния статус на Middlewares (Oracles, bridges, sidechains и т.н), е че те използват собствена сигурност. Точно това EigenLayer искат да променят.
👨🚀 Цел на Re-Staking
Целта на повторното заключване (Re-Staking) е да създаде отворен и конкурентен пазар, на който протоколите могат да купуват обединена сигурност от ETH валидатори, а ETH валидаторите могат да продават обединена сигурност на протоколи, премахвайки много от неефективността, която съществува в настоящите модели за сигурност.
По-конкретно, тежестта на стартиращата мрежова сигурност е смекчена, тъй като нов протокол може просто да закупи сигурност на отворения пазар на EigenLayer, вместо да я генерира и поддържа вътрешно. Повторното залагане също така понижава пределните капиталови разходи на валидаторските услуги, тъй като залагащите могат да рехипотекират първоначалния си капитал в много различни протоколи извън естествения Ethereum, печелейки допълнителни приходи в процеса.
Повторното залагане също насърчава подсилена криптоикономическа сигурност, тъй като агрегира и консолидира съществуващата сигурност на едно място с течение на времето. Така фрагментираните капитал (Pools) се придвижват към общ Pool, което прави модела много по-стабилен и устойчив на финансови атаки, тъй като цената за пробив става значително по-скъпа.
И накрая, натрупването на стойност се подобрява чрез повторно залагане, тъй като потребителите(Stakers) на ETH печелят от допълнителни потоци от приходи, като се включат в EigenLayer за разширяване на сигурността.
🚨Рискове🚨
Като цяло има два основни вектора за атака на EigenLayer. Едната е, че ако много от валидаторите валидатори се наговарят, могат да атакуват набор от приложенията за услуги едновременно.
Другото е, че протоколите, които използват EigenLayer и са изградени чрез него, може да имат непреднамерени уязвимости и има риск честните възли (nodes) да бъдат прекъснати.
✨Ползи и потенциал на EigenLayer✨
Повторното залагане (re-staking), ако се изпълни правилно, може да създаде по-ефективни системи за криптоикономическа сигурност и да разреши много от предизвикателствата около първоначалното създаване на приложения. Разработчиците могат да започнат да се фокусират повече върху иновациите и изграждането на продукти и по-малко върху сигурността при стартиране им.
Една от потенциално най-мощните потребителски функции на EigenLayer е, че повторното залагане премахва този вид риск от страна на потребителя. Като се включат в договор за повторно залагане, потребителите ефективно печелят пасивни награди върху своя разширен капитал. Нещо повече, същата капиталова инвестиция, която иначе е заключена в ETH с един поток от приходи, сега може да бъде “препратена” към допълнителни протоколи, всеки със собствена система от награди.
Важно е обаче да се отбележи, че това не е без риск. Потребителите, които се включат в EigenLayer, все още са изложени на риск от намаляване на консенсусния слой в допълнение към новите условия за намаляване, наложени от протокола.
🔥Токен ? Все още не! 👀
Въпреки, че в момента няма официален план за стартиране на токен на слой EigenLayer, има няколко потенциални дизайна, които биха могли да бъдат полезни тук. Така че всеки потребител, който се включи в EigenLayer, ще даде специално разрешение за налагане на условия за намаляване на заложените ETH, както и на заложените EL (потенциално).
Освен това, ако EigenLayer избере да се изгради върху вериги, това подпомага гъвкавоста на протокола. Различните мрежи имат различни параметри на заключване (Staking). Добавянето на EL помага за нормализиране на капиталовите изисквания. Многоверижен токен също така позволява на мрежата и нейните потребители да се движат между вериги с по-малко триене и повече ликвидност.